• Hoover Werner posted an update 11 months, 3 weeks ago

  اگر به عقب برگردید، می بینید که فرزندتان قبل از دوران کودکی و در دوران خردسالی به برخی فعالیت ها و کارها علاقه عمیق تری داشته است. امکان دارد کودکانی داشته باشید که ساعت‌ها سرگرم خراب کردن و ساختن وسايل باشند یا امکان دارد بعضی از آنها علاقمند به گوش دادن موسيقی، کتاب داستان و ديدن برنامه‌های همراه با موسیقی تلويزيونی هستند و بعضی هم عاشق نقاشی کشيدن هستند. دقت کنید که همیشه بچه‌ها در هر چیزی که استعداد داشته باشند، علاقه زیادی نشان خواهند داد. پس تمام تلاش خود را به عنوان خانواده تا بتوانید در این راه به کودک خود کمک کنید. هر کودکی استعداد های مختلفی دارد که خانواده ها باید آن را کشف کرده و در جهت رشد و پیشرفت استعدادها حرکت کنند. استعدادیابی از راه مصاحبه و با انجام آزمون‌های مختلف از جمله آزمون خلاقیت و هوش میتواند انجام شود ولی با این حال خانواده ها نیز میتوانند با راه حل هایی که در ادامه مقاله در رابطه با آن صحبت خواهیم کرد در این راه کمک کننده باشند.

  والدین بیشترین زمان را با فرزند خود می گذرانند، پس بهتر از همه می توانند استعداد کودک خود را کشف کنند. شما بر اساس نتایج این آزمون ها می توانید استعداد کودک خود را کشف کرده به یک نقشه راه کلی برای هدایت توانایی های فرزندتان دست یابید. اما مسئله بسیار مهم این است که باید آزمون ها را در یک فضای تخصصی انجام دهید و در کنار نمرات خامی که از آزمون ها به دست می آیند از نظرات بالینی متخصص هم کمک بگیرید. چراکه تفسیر این نمرات به آموزش ها و توانایی های خاصی نیاز دارد که در صورت عدم اطلاعات کافی می تواند به تحریف و کج اندیشی در مورد توانایی های کودک بیانجامد. به همین دلیل ضروری است که از کمک یک متخصص و روانشناس در زمینه کودک کمک بگیرید. در ادامه توصیه­ هایی داریم که می­ تواند راهگشای شما در پرورش و کشف استعدادهای کودکان و موفقیت آنان در آینده باشد.

  از فرزند خود بپرسید که آیا او فکر می کند در هر ورزشی مهارت دارد و از چه ورزش هایی بیشتر لذت می برد. 15- کودک خود را از مسئولیت پذیری و انجام کارهای محوله که به خوبی انجام داده است، ستایش و تحسین کنید. البته می ­توانید با تشویق­ های موثر کودک را در یادگیری یاری کنید. در دبیرستان، او ساعت های زیادی را صرف از هم جدا کردن و بازسازی تجهیزات استریو می­ کرد.

  بسیار مهم است که به یاد داشته باشید کودکتان به راحتی آن چیزی را که در آن استعداد بسیار زیاد دارد فراموش میکند و کنار میگذارد اگر فقط و فقط احساس کند شما به او توجه ندارید و اهمیت نمیدهید. در این مطلب سعی می کنیم شما را با نشانه های استعداد پنهان کودکان و شیوه های پرورش و شکوفایی آنها آشنا کنیم. مخصوصا اگر این پرسشنامه ها را در اختیار کودکان قرار بدهیم و از آن ها بخواهیم از ناخداگاه خود اطلاعاتی بیرون بکشند که هیچ وقت از آن ها خبر ندارند. این قضیه شاید یکی دیگه از دلایل افرادی باشه که با بحث استعدادیابی به گونه ای مواجه میشن و روبروی اون قرار می گیرن و آن را نمی پذیرند. جوابش واقعاً خیلی ساده است از این توضیحاتی که دادیم قابل استخراج است. این افراد بصورت طبیعی از استعداد انجام آن کارها برخوردار هستند و البته با کسب دانش و مهارت مرتبط با استعدادشون هست که باعث شکوفایی بیشتر آن ها می شود.

  معمولا افرادی که خسته و ناخشنود در محل کار خود حاضر می‌شوند، مشغول کاری هستند که هیچ علاقه‌ای به آن ندارند و بخش عمده دلایل عدم رضایت شغلی افراد، مربوط به انجام کارهایی خارج از علاقه و استعداد فرد است. چرا که هر صفتی را که به او نسبت می­ دهید، توجه خود و او را از دیگر جنبه­ های استعداد و توانایی او دور می­ سازید. والدین باید به بازی کودکان اهمیت بدهند زیرا آن‌ها در بازی به خود شکل واقعی می‌گیرند. والدین باید زمان مناسبی برای کودکان برای رفتن به رختخواب در نظر بگیرند و سعی کنند همیشه از رعایت آن توسط کودکانشان اطمینان حاصل کنند. به دلیل این است که به طور معمول والدين دوست دارند کودک‌شان خیلی باهوش باشد و یا در زمينه‌هایی که آن‌ها دوست دارند با استعداد شناخته شوند. استعداد و توانایی این افراد در نقاشی و طراحی، خیال پردازی، استفاده از سایه ها، رنگ ها، بافندگی، تقلید و عکس برداری است.

  کودکانی که تخیل و خیال پردازی قوی دارند معمولا زندگی روزمره دنیای واقعی برای آن ها نسبت به دنیای خیالی که برای خود ساخته اند جذابیت کمتری دارد و این دسته از کودکان در آینده ممکن است به مشاغلی مانند فیلم سازی، هنرپیشگی یا حتی طراحی دکوراسیون داخلی و طراحی لباس علاقمند شوند. برای تشویق و افزایش خلاقیت و استعداد این دسته از کودکان فقط کافی است تا خلاقیت او را مورد تشویق قرار دهید. به داستان ها و دوستان خیالی کودک خود بها دهید و او را با هنر های متفاوت مانند موسیقی و غیره آشنا کنید تا کودک شما علاقمندی درونی خود را پیدا کند.

  دوران کودکی همواره به عنوان بهترین و شادترین دوره زندگی انسان شناخته شده است. کودکی دنیائی از معصومیت و پاکی در کنار شادی و سبکبالی را در ذهن تداعی می کند. چگونه استعداد کودکان را کشف کنیم؟ پرورش این استعداد کودک باید فعالیت های فیزیکی و جنبشی را در برنامه روزانه او قرار دهید تا او هرروز فعالیت هایش را انجام دهد و این کودکان معمولا از انجام فعالیت های حرکتی تکراری به آسانی خسته می شوند، فعالیت ها را به صورت چرخشی انجام دهید تا جذابیتشان را از دست ندهند.

  این افراد علاقه زیادی به گیاه شناسی، جانورشناسی، عکاسی، پیاده روی در و چادر زدن در طبیعت و کوه نوردی دارند. به گفته دکتر حامد سجادپور , اینکه مهمترین کاری که خانواده‌ها می‌توانند برای فرزندان خود انجام دهند، استعدادیابی است، استعدادیابی به این معناست که خانواده‌ها بدانند فرزند آنها در چه زمینه‌ای مستعدتر است و آن حوزه را شناسایی کنند تا کودک در مسیر توانایی‌های خود حرکت کند. اما با این تفاوت که اگر چند بار با فاصله یک ماه یک تست از بزرگسال گرفته شود و جواب ها باهم خیلی تفاوت داشته باشد کاملا قابل تشخیص است که صادقانه پاسخ داده نشده است، اما در کودکان چون در سن رشد هستند و اطلاعاتشان نسبت به محیط اطراف کامل نیست.

  افرادی که استعداد زیادی در بازی با اعداد، حل کردن مسائل ریاضی و درک رابطه بین اعداد، و هوش زیادی در ریاضی دارند. از جهت دیگر نگرانی بیش از اندازه خانواده ها آسیب‌های زیادی را به کودک میواند وارد کند. طبیعی است که هر پدر و مادری نگران فرزندشان باشند ولی توجه داشته باشید که هرچیزی باید در حد تعادل باشد و نگرانی بیش از حد شما آسیب زا خواهد بود. همه سعی و تلاش خود را بکنید تا اگاهی نسبت به تفکرات و دنیای کودک پیدا کنید. در واقع کودک شما آن چیزی را که میخواهد در فکر و ذهن خود تصور کرده و یا در رابطه با آن صحبت می‌کند. به صحبت هایش به خوبی گوش کنید تا متوجه شوید در چه زمینه‌ای دوست دارد فعالیت داشته باشد و یا از چه چیزی متنفر است.

  در حال حاضر، او یک تکنسین موفق صداست که برای یک شرکت تئاتر حرفه ­ای مشغول به کار است. مثلا در 6 سالگی، یک ساعت زنگ دار را از هم باز کرد و سپس دوباره سر هم کرد. انسان با توانایی های ذاتی بالقوه ای به دنیا می آید که در طول زندگی و گذر عمر، درصدی از این توانایی ها بالفعل و توانایی های اکتسابی نیز به آن افزوده می شود.

  پس از آن جانسون اوکانر به استعداد افراد در کارهای مختلف پی برد حال در پروسه ای دیگر 40 سال بعد هوارد گاردنر طی تحقیقات و آزمایشات فراوانی به این نتیجه رسید که افرادی که جانسون اوکانر در سنین میانسالی استعدادیابی کرده در کودکی هم همان استعدادها را دارند. نظریات جدید این ایده را در مورد هوش ارائه می‌دهد كه همه ما به شكل‌های متفاوتی باهوش هستیم و موفقیت در نتیجه پالایش و استفاده مكرر از استعدادهایی است كه از آنها برخورداریم. همه ما از تركیب منحصر به فرد هوش های چند گانه ای برخوردارهستیم كه از طریق آنها با دنیای اطرافمان ارتباط برقرار كرده و آرزوهایمان را برآورده می‌كنیم. هرگونه کپی برداری از نام و طرح و سوء استفاده پیگرد قانونی خواهد داشت. شما نیز باید به فرزندتان کمک کنید تا بتواند یک تصمیم درست بگیرد و علاقه‌اش را پیدا کند. گاهی بچه‌ها تحت تاثیر چیزی غیر از علاقه و استعداد خود قرار می‌گیرند مثل دیدن یک فیلم یا یک دوست که در زمینه خاصی فعالیت موفقی دارد.